Sylwester w Warszawie

Big Cyc pożegna mijający rok w Warszawie i to na dwóch koncertach. Pojawimy się na największym sylwestrze w Polsce czyli na zabawie z telewizją Polsat, która rozpocznie się o godz. 21.00 na Placu Konstytucji. Tutaj obok Big Cyca wystąpią m.in. Dżem, De Mono, Maciej Maleńczuk, Maryla Rodowicz, Bajm, Kora, Golec Orkiestra, Bracia, Norbi i wielu innych. Drugi koncert zagramy w warszawskiej dzielnicy Białołęka na scenie przy Białołęckim Ośrodku Sportu (ul. Strumykowa 21). O godz. 22 zagra Big Day, a o godz. 23.00 Big Cyc. Wstęp na oba koncerty sylwestrowe wolny.
Rzeczy kultowe

W najnowszym leksykonie Bartka Koziczyńskiego „333 popkultowe rzeczy…lata 90” natrafimy na kilka haseł związanych z zespołem Big Cyc. Jest hasło „Makumba”, które opisuje historię słynnego przeboju Big Cyca. Nazwa zespołu pada także przy hasłach „Shazza” (głośna piosenka naśmiewająca się z gwiazdy disco polo) oraz „Świat według kiepskich” (piosenka czołówkowa do serialu zrobiona przez zespół). Krzysztof Skiba pojawia się także przy okazji hasła „Lalamido” (słynny program w latach 90-tych realizowany wspólnie z Pawłem „Końjem” Konnakiem). To już druga część leksykonu Bartka Koziczyńskiego. Pierwsza obejmowała popkulturowe zjawiska z czasów PRL-u. Leksykony Koziczyńskiego to napisane z humorem i cieszące się sporą popularnością encyklopedie polskiej popkultury


Cyc na aukcji!

Podczas przedświątecznej aukcji charytatywnej, która miała miejsce na antenie Radia Gdańsk zestaw podarowany przez Krzysztofa Skibę na który składała się najnowsza płyta Big Cyca „Zadzwońcie po milicję”, nowy T-shirt z logo zespołu, książka Skiby, Konnaka i Janiszewskiego „Artyści, wariaci, anarchiści” oraz hełm zomowca z teledysku do piosenki „Polska” został wylicytowany na sumę 1170 zł. Była to jedna z większych sum uzyskanych od licytujących słuchaczy. Pióro byłego premiera Leszka Millera, którym ten podpisał pamiętny dokument akcesyjny do Unii Europejskiej wylicytowano za 800 zł. W aukcji słuchacze mieli okazję licytować przedmioty ufundowane przez wielu znanych polityków, artystów i sportowców. Uzyskane z licytacji kwoty przekazane zostały na gdańską fundację hospicyjną.


Promo tour

18.12 Krzysztof Skiba i Jacek Jędrzejak byli gośćmi Artura Orzecha w radiowej Trójce. W trakcie audycji rozmawiano o najnowszej płycie zespołu Big Cyc „Zadzwońcie po milicję”. Jacek ujawnił kulisy nagrywania płyty, a Skiba opowiadał o klimatach podziemnego rocka lat 80-tych. Ilustracją do rozmowy były piosenki „Polska”, Ruski keczap” i „Czarna Wołga”. Po wizytach we wszystkich możliwych telewizjach i stacjach radiowych intensywny Promo Tour najnowszej płyty Big Cyca zakończył się koncertem 19.12 w krakowskim Hard Rock Cafe.
Niegrzeczni 2011

Podczas finału koncertu Niegrzeczni TV odbywającego się warszawskim klubie „Space” transmitowanego 17.12 na antenie TV 4 zespół Big Cyc odebrał nagrodę w kategorii najbardziej niegrzecznego zespołu mijającego roku. W innych kategoriach nagrody otrzymali m.in. Nergal, Olaff Deriglasoff, Michał Figurski i twórcy programu animowanego „Włatcy Much”. O przyznawaniu nagród decydowały głosy Internautów. Była to pierwsza edycja konkursu Niegrzeczni TV. Podczas gali rozdawania nagród na scenie obok Mariusza Kałamagi z kabaretu Łowcy. B udzielał się także Krzysztof Skiba.


Wywiady, wywiady…

W związku z premierą nowej płyty zespołu Big Cyc „Zadzwońcie po milicje” która od 2 grudnia 2011 jest już na dostępna na rynku płytowym, pojawiło się w mediach wiele wywiadów z zespołem oraz z Krzysztofem Skibą. W dniu 13 grudnia wywiady ze Skibą nadały m.in. radio Złote Przeboje, Radio dla Ciebie, radio Wawa, radio Wrocław i radio Gdańsk. Zespół był także gościem w radiu Zet oraz w Anty Radiu i w Radiu Kolor. Dzień wcześniej 12 grudnia zespół gościł w programie TVP Narodowy Test Historii. W dniu 13 grudnia zespół zagrał piosenkę „Polska” w programie TVP1 „Kawa czy herbata”. O nowej płycie Skiba opowiada także w grudniowym wydaniu miesięcznika historycznego FOCUS oraz w wywiadzie dla Nowej Trybuny Opolskiej. Oba wywiady do przeczytania w całości w naszym dziale „wywiady”.
Premiera płyty!!!

2 grudnia 2011 pojawiła się w sklepach najnowsza płyta zespołu Big Cyc „Zadzwońcie po milicję”. Jest to szesnasta w dorobku zespołu płyta studyjna. Płyta stanowi ambitny koncept album na którym umieszczono autentyczne, podziemne piosenki z czasów stanu wojennego kapel takich jak Miki Mousoleum, Brzytwa Ojca, Karcer, Cela nr 3 i Współczynnik Inteligencji. Wygrzebane ze starych szuflad nagrania, odświeżone i nagrane w nowych wersjach przez Big Cyca stanowią ciekawy zapis nieznanego szerzej, całkowicie zapomnianego obiegu rockowej kultury niezależnej z lat 80-tych. Płyta ukazuje się w XXX rocznicę wprowadzenia stanu wojennego dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Stowarzyszenia Strefa Kultury. Wydawcą płyty jest Universal Music Poland.Już od kilku dni na Onet.pl oraz w innych portalach muzycznych jak również na You Tube można oglądać teledysk z tej płyty zrealizowany do piosenki „Polska”. Piosenka „Polska” grana jest także intensywnie przez radio Wawa i wiele innych stacji radiowych.
Imprezy promocyjne:
11 grudnia (niedziela) godz. 20.00 – koncert promocyjny płyty „Zadzwońcie po milicję” w klubie Rock Cafe w Gdańsku (ul. Tkacka 7/8). Współorganizator Europejskie Centrum Solidarności. Wstęp wolny.
12 grudnia (poniedziałek) – Warszawa - występ zespołu Big Cyc na żywo w telewizyjnym programie Narodowy Test Historii w TVP 1.
13 grudnia (wtorek) – Dom Spotkań z Historią (Warszawa ul. Karowa 20) godz. 20.00 - „Pomóż milicji pobij się sam” – spotkanie poświęcone podziemnym kapelom rockowym z czasów stanu wojennego, prezentacja najnowszej płyty i teledysku Big Cyca, spotkanie z zespołem, rozmowa na temat stanu wojennego. Prowadzenie Tomasz Kasprzyk z Anty Radia oraz Mirosław Pęczak z tygodnika „Polityka”. Udział wezmą Krzysztof Skiba i Jacek Jędrzejak z Big Cyca.
14 grudnia (środa) – imprezy promocyjne w Ostrowie Wielkopolskim.
19 grudnia (poniedziałek) – koncert Big Cyca w Hard Rock Cafe w Krakowie.Polskie graffiti

Wszystkich miłośników smarowania po murach - zapraszamy do sopockiego Spatifu na ciekawą imprezę. W dniu 8 grudnia (czwartek) o godz. 21.00 odbędzie się promocja książki Tomka Sikorskiego i Marcina Rutkiewicza „Polskie graffiti” . Autorzy wykonają slajd show z najciekawszych murali. Dodatkowa atrakcją będzie recital Roberta Brylewskiego. Prowadzenie Krzysztof Skiba.
Chicago zdobyte!

Zespół Big Cyc odwiedził Chicago (24-29 listopada) w mocno rockowym stylu. Organizatorzy wozili muzyków limuzynami, rozciągali czerwony dywan oraz lali obficie szampana i Jacka Danielsa. Skiba i Dżej Dżej pojawili się w radiu Echo oraz w popularnym chicagowskim Wietrznym Radiu, byli także gośćmi chicagowskiego Polsatu. Zespół spotkał się z fanami w dyskotece Stereo, polskim klubie „To Tu” oraz dał sobotni koncert w sali widowiskowej Copernicus Center. Prywatnie muzycy odwiedzili także słynny klub bluesowy Kingston Mines. Był też czas na zwiedzanie. Załogę Big Cyca widziano między nogami ośmiometrowego posągu Marylin Monroe przy Michigan Avenue oraz podczas sesji foto na tle panoramy miasta.
Skiba w Metalu i Ekspressie

Na dwa dni przed koncertem Big Cyca w Chicago w amerykańskiej wersji pisma Super Ekspress ukazał się wywiad z Krzysztofem Skibą, w którym Skiba prowokacyjnie zapowiada wprowadzenie wiz dla obywateli amerykańskich. Wywiad do przeczytania w naszej zakładce „Wywiady”. Skiby w prasie coraz więcej i to nie tylko we Wprost. W najnowszym, grudniowym numerze pisma Metal Hammer Skiba w cyklu „Porozumienie ponad podziałami” wygaduje aż na dwie szpalty plus pojawiają się jego fotki z koncertów. Kto ma jeszcze siłę to wszystko czytać zapraszamy do naszej działki wywiadowczej.


23 listopada 2011 o godz. 19.00 klub „Znajomi Znajomych”

Ośrodek KARTA i klub „Znajomi znajomych”zapraszają 23 listopada o godz. 19.00 na spotkanie Zadzwońcie po milicję! czyli alternatywny rock w stanie wojennymz udziałem Krzysztofa Skiby (lider zespołu Big Cyc, felietonista, satyryk, kombatant Pomarańczowej Alternatywy), Waltera Chełstowskiego (pomysłodawca, organizator i dyrektor festiwalu rockowego w Jarocinie, animator wydarzeń muzycznych) i prowadzącego rozmowę Romana Kurkiewicza (dziennikarz, krytyk literacki)oraz pokaz filmu Discovery Historia Wydział śledczy IPN „Jarocin” o inwigilacji festiwalu w Jarocinie przez SB. Dokument pokazuje nieznane i czasem zabawne kulisy jarocińskiego festiwalu widzianego oczami Służby Bezpieczeństwa. Pod lupą tajnych funkcjonariuszy znalazły się środowiska punkowców, satanistów, skinheadów, heavy metalowców i hipisów, a także zespoły grające na festiwalu. Obserwacją objęto także środowisko oazowców i ludzi związanych z „Monarem”. Film uzmysławia skalę i sposoby inwigilacji tych środowisk.
Inspiracją do rozmowy są także utwory zespołu Big Cyc z maxi-singla Zadzwońcie po milicję!oraz tekst Krzysztofa Skiby o Muzycznej Alternatywie w najnowszym kwartalniku „Karta” 68. W trakcie spotkania premiera najnowszego teledysku Big Cyca „Polacy”.
23 listopada 2011 o godz. 19.00 klub „Znajomi Znajomych”ul. Wilcza 58a w Warszawie
WSTĘP WOLNYNowa Płyta BC już niebawem!

2 grudnia premiera nowej płyty Big Cyca „Zadzwońcie po milicję”. To zbiór hitów undergroundu rockowego z czasów stanu wojennego, nagrany przez zespół na nowo. Przygotowując materiał muzyczny wykorzystano okrzyki z demonstracji, nasłuchy rozmów milicyjnych, komunikaty radiowe z tamtego okresu. Gotowa jest już specjalna książeczka, która będzie dołączona do płyty. Zawiera ona archiwalne plakaty, ulotki, druki, a także fotografie z czasów stanu wojennego (m.in. czołgi pod Stocznią Gdańską, czy szykujące się do ataku ZOMO). We wkładce do płyty pojawi się także opracowany przez Krzysztofa Skibę „Słowniczek Stanu Wojennego” w którym wyjaśniono najważniejsze pojęcia z okresu wojny polsko-jaruzelskiej. Autorem książeczki od strony plastycznej i okładki płyty jest Jo Mirowski z Londynu, znany plastyk i autor wielu okładek brytyjskich grup rockowych. Jest to 16 płyta w dorobku zespołu Big Cyc. Współwydawcą płyty jest Narodowe Centrum Kultury. Płyta ukaże się nakładem Universal Music Poland.
Big Cyce w Ameryce

26 listopada (sobota) o godz. 20.00 zespół Big Cyc zagra koncert w Chicago w znanej, koncertowej sali Copernicus Center. Zapraszamy wszystkich fanów z Chicago i okolic. Big Cyc wylatuje do USA tylko na cztery dni. Jest to pierwsza po ośmiu latach wizyta zespołu za Oceanem. Wcześniej grupa koncertowała w USA kilkakrotnie m.in. w 1997, 2000 i 2003. Zespół grywał w Nowym Yorku i Chicago, a także w Kanadzie (Toronto, i Vancouver). W 2010 roku zespół z powodu braku profesjonalizmu organizatora (nie dopełnienie niezbędnych formalności) nie dostał amerykańskiej wizy.
Strona Skiby nominowana!

Miło nam donieść, że strona internetowa Krzysztofa Skiby (www.krzysztofskiba.pl) została nominowana w kategorii Celebryci w konkursie „Internet Polski” firmy The World Internet Fundation . Konkurs rozgrywany jest w wielu kategoriach. W kategorii Celebryci obok Krzysztofa Skiby nominowane do nagrody głównej zostały m.in. strony tak znanych osób jak Doda, Czesław Śpiewa, Kasia Cichopek, czy Krzysztof Ibisz. Na stronę Skiby oddało swe głosy kilkadziesiąt tysięcy internautów. Łącznie w całym konkursie oddano ponad trzy miliony głosów. Finał konkursu 20 stycznia we Wrocławiu. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Infrastruktury oraz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Trzy miliony na blogu!

Krzysztof Skiba od 2006 roku czyli od pięciu lat publikuje swojego bloga (www.skiba.bloog.pl) na Wirtualnej Polsce. W listopadzie 2011 ilość wejść na bloga Skiby przekroczyła trzy miliony! Od września tego roku jego wpisy internetowe publikuje polski tygodnik rozrywkowy ukazujący się w Londynie „Halo TV”. Obok Skiby na WP w dziale blogów publikują m.in. Maria Czubaszek, Magda Umer, Andrzej Poniedzielski, Tymon Tymański czy Artur Andrus. Polecamy gorące komentarze do rzeczywistości autorstwa Krzysztofa Skiby.
SKIBA DAJE KLAPSY

Krzysztof Skiba wystąpił gościnnie w teledysku katowickiej grupy Finsky jako Świetny Mikołaj. Teledysk pod tytułem „Dostaniesz klapsa” promuje zabawny konkurs, w którym wziąć udział mogą wszyscy internauci. Wystarczy wejść na stronę Niegrzeczni.TV i zagłosować na osoby, które w minionym roku były bardzo niegrzeczne. Krzysztof Skiba jako Świetny Mikołaj (a nie święty Mikołaj) z krainy Klaponii będzie wymierzał im klapsy. Głosować można w różnych kategoriach takich jak politycy, artyści, osobowości telewizyjne, sportowcy, muzycy rockowi, świry itd. Finał konkursu 17 grudnia w Warszawie. Obok Krzysztofa Skiby konkurs Niegrzecznych.TV promuje Mariusz Kałamaga z kabaretu Łowcy.B oraz Michał Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru. Producentem konkursu jest katowicka Fabryka Pomysłów.
Benefis Skiby

W czwartek 3 listopada 2011 o godz. 19.00 w szacownych progach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (Gdańsk ul. Korzenna 33) siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbędzie się benefis zasłużonego dla ludzkości i świata fauny i flory felietonisty Krzysztofa Skiby.
Impreza pod nazwą SKIBOBY czyli Krzysztof Skiba XXX lat na barykadzie felietonu – „jubileusz machania piórem w słusznej intencji budowania weselszej teraźniejszości” - zostanie urozmaicona wspólnym występem wielu znajomych i przyjaciół jubilata. Obok Skiby na scenie pojawią się m.in. Michał Ogórek, Tymon Tymański, Paweł Konjo Konnak, Jarek Janiszewski, Jarosław Ziętek, Sylwia Gruchała, Iwona Guzowska, Maciej Kraszewski, Tomek Olszewski, Piotr Bratkowski, Maciej Kosycarz oraz Gosia Szmuda Jazz Trio w składzie Gosia Szmuda – wokal, Artur Jurek – piano, Grzegorz Sycz jr – perkusja.
Krzysztof Skiba debiutował jako felietonista w wieku 17 lat w satyrycznym piśmie Gilotyna (1981 rok) i jakby nie liczyć minęło od tego wydarzenia 30 lat! Felietonista Skiba harcował na łamach tak niepoważnych i poważnych pism jak Przegięcie Pały, Brulion, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Literacki, Playboy czy Wprost. Zapraszamy na benefis Skiby! Wstęp na imprezę jest wolny! Szczegóły tego wyjątkowego wydarzenia poniżej w ulotce.
Big Cyc goni ZOMO

Zespół Big Cyc przez cały dzień (28.10) gonił się z ZOMO na terenie stoczni Gdańskiej. Nie był to protest Ruchu Oburzonych, ani zemsta po latach tylko zdjęcia do teledysku, który realizowany jest do materiału z najnowszej płyty zespołu „Zadzwońcie po milicję”. Akcja teledysku (piosenka pod tytułem „Polska”) realizowana była w hali nr 4 Stoczni Gdańskiej oraz na dachu hali U-bottów skąd widać panoramę Gdańska i całą stocznię.
Relacje na żywo z kręcenia teledysku przekazywała trzykrotnie stacja TVN 24. Zdjęcia realizowano m.in. przy pomocy helikoptera. Obok zespołu w teledysku brała udział także grupa rekonstrukcyjna San, która wiernie odtworzyła oddział ZOMO. Pojawienie się muzyków i aktorów grających ZOMO wzbudziło sensacje wśród robotników Stoczni, którzy tłumnie przybywali zobaczyć, czy nie trzeba pomóc gonić zomowców. Teledysk realizowany był przez gdańską ekipę filmową Karabin Maszynowy. Premiera teledysku pod koniec listopada. Premiera płyty „Zadzwońcie po milicję” 2 grudnia 2011. Foto zespołu na terenie stoczni : Wojtek Jakubowski (KFP)
Graffiti w Polsce

W listopadzie na rynku wydawniczym pojawi się ciekawy tytuł „Graffiti w Polsce”. Jest to solidne opracowanie autorstwa Tomasza Sikory (profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) i Marcina Rutkiewicza (kurator wystaw, twórca galerii, entuzjasta street artu) dotyczące polskiej sztuki graffiti obejmującej lata 1940-2010. Autorzy omawiają szczególnie ciekawe i mało znane okresy takie jak graffiti wojenne czy graffiti artystyczne lat 70-tych. Jest też rozdział o graffiti walczącym lat 80-tych oraz eseje o sztuce street artu po 1990 roku. W rozdziale o graffiti walczącym znajdziemy wspomnienia Krzysztofa Skiby z czasów Pomarańczowej Alternatywy. Książkę wydało wydawnictwo Carta Blanka oraz Fundacja Sztuki Zewnętrznej.
Proletariusze bądźcie piękni

Nakładem wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się monografia źródłowa pod tytułem „Wszyscy proletariusze bądźcie piękni! Pomarańczowa Alternatywa w dokumentach aparatu represji PRL (1987-1989). Autorzy opracowania Joanna Dardzińska i Krzysztof Dolata dokonali wnikliwej kwerendy dokumentów SB na temat ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Z książki możemy dowiedzieć się jak słynne happeningi krasnoludków postrzegała strona władzy. Jest to niesamowity zapis stanu, który można by nazwać surrealizmem socjalistycznym w praktyce, dokumentem mentalnego rozkładu organów państwa, a także stanu niemocy aparatu represji wobec zjawiska wymykającego się wszelkim znanym definicjom i dotychczasowym, rozpracowanym formom oporu wobec władzy. Jednym z bohaterów licznych notatek i raportów SB umieszczonych w książce jest Krzysztof Skiba – organizator Pomarańczowej Alternatywy w Łodzi. Ulotka
WiP na deskach teatru

„Sprawa Operacyjnego Rozpoznania” taki tytuł nosi spektakl teatru Wybrzeże w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Jest to niezwykle ekspresyjnie opowiedziana historia ideowych wyborów na podstawie „Płomieni” Stanisława Brzozowskiego i losów działaczy niezależnego ruchu „Wolność i Pokój”. Twórcom spektaklu udało się w sposób atrakcyjny zmontować dramatyczne dzieje rewolucjonistów z początku XX wieku opisanych przez Brzozowskiego, z akcjami lat 80-tych inicjowanych przez działaczy WiP-u. Spektakl opiera się głównie na wspomnieniach gdańskich anarchistów Wojtka „Jacoba” Jankowskiego i Małgorzaty Gorczewskiej oraz aktach SB ze zbioru SOR „Alternatywa”. Krzysztof Skiba był związany z tym środowiskiem w związku z tym jego nazwisko pada kilkakrotnie ze sceny. WiP był to pierwszy niezależny ruch pacyfistyczny powstały w PRL-u (w 1985 roku). Działacze Ruchu domagali się m.in. wprowadzenia zastępczej służby wojskowej, zaprzestania budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu, zniesienia cenzury, przestrzegania praw obywatelskich. Gdański oddział WiP zdominowany był przez anarchistów. To niesamowite, że zapomniane akcje sprzed dwudziestu kilku lat stały się inspiracją do tak ciekawego spektaklu teatralnego. Spektakl Zbigniewa Brzozy doczekał się wielu pozytywnych recenzji m.in. w tygodniku „Przekrój” , Dzienniku Bałtyckim, Gazecie Wyborczej i Radiu Gdańsk.


Skiba w Kawie

11.10 w programie TVP 1 „Kawa czy herbata” Krzysztof Skiba opowiadał o najnowszym numerze kwartalnika historycznego Karta i dołączonej do niej płycie z piosenkami zespołu Big Cyc. Singel, który jest dodatkiem do 68 numeru Karty zawiera trzy piosenki z nowej płyty zespołu „Zadzwońcie po milicję”. Dzień wcześniej Skiba uczestniczył w nagraniu programu Pytanie na śniadanie” TVP 2 gdzie także opowiadał o nowej płycie zespołu. Tego samego dnia był gościem Kasprola w Antyradiu, które ujawniło słuchaczom nagrania Big Cyca.
POMARAŃCZOWI W KRAKOWIE

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) zakończyła się wystawa poświęcona historii Pomarańczowej Alternatywy pt. "Happeningiem w komunizm". Wystawa była eksponowana przez trzy miesiące i zwiedziło ją ponad 5 tysięcy osób. Przy okazji wystawy odbyło się kilka ciekawych spotkań, akcji, oraz seminariów naukowych poświęconych happeningom z lat 80-tych. Nakładem MCK wydano również ciekawą książkę w której znani publicyści, socjolodzy, psycholodzy i kulturoznawcy analizowali fenomen PA. W finale wystawy zaprezentowali się Krzysztof Skiba i Paweł Konjo Konnak, którzy promowali swoją głośną książkę o gdańskiej alternatywie oraz prezentowali filmy z lat 80-tych
BIG CYC w KARCIE

30 września 2011 ukaże się 68 nr kwartalnika historycznego KARTA. Obok ciekawych artykułów o cenzurze listów w PRL czy o Komitecie Obrony Robotników jest tam także artykuł Krzysztofa Skiby o jego aresztowaniu w 1985 roku na festiwalu muzyków rockowych w Jarocinie.Niezwykłym dodatkiem do KARTY jest maxi singel Big Cyca zawierający trzy piosenki z nowej płyty pt „Zadzwońcie po milicję”. Nowa płyta zespołu to koncept album historyczny zawierająca nowe wersje undergroundowych songów rocka lat 80-tych.Muzycy zespołu sięgnęli do zapomnianych nagrań, zapomnianych zespołów, które w latach 80-tych tworzyły prawdziwe podziemie rocka. Nagrano utwory takich kapel jak Miki Mousoleum, Karcer, Cela nr 3, Brzytwa Ojca czy Współczynnik Inteligencji. Na singlu dołączonym do 68 numeru Karty umieszczono trzy piosenki. Całość materiału będzie miała swoja premierę 13 grudnia w XXX rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Współwydawcą płyty będzie Narodowe Centrum Kultury.
KARTA to cenione pismo wydawane przez Ośrodek Historyczny, który jest cenioną placówką badawczą dokumentującą działalność opozycji po 1945 roku. Jest to jedyne pismo podziemne z lat 80-tych, które przetrwało do dziś. KARTA dostępna jest w salonach prasowych i Empikach na terenie całego kraju.POMARAŃCZOWI W KRAKOWIE

Zapraszamy na finał wystawy „Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm”, który odbędzie się 02.10 o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25). Podczas finału Paweł Konnak i Krzysztof Skiba zaprezentują swoją książkę „Artyści wariaci i anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych” oraz pokażą filmy z happeningów i akcji gdańskiego Totartu oraz Pomarańczowej Alternatywy. Przypomnijmy, że książka była wydarzeniem na rynku wydawniczym i doczekała się wielu pozytywnych recenzji m.in. w Gazecie Wyborczej, Przekroju, Newsweeku, Polityce, Uważam Rze, Machinie, Tylko Rocku, a nawet w… Playboyu.
SKIBA W „Kocham Cie Polsko”

W najnowszym odcinku popularnego programu rozrywkowego „Kocham Cie Polsko” (TVP 2 godz. 21.10, piątek 30 września) zobaczymy obok prowadzącego Macieja Kurzajewskiego i szefowych drużyn czyli Marzeny Rogalskiej i Katarzyny Zielińskiej także gości wśród których roi się od postaci znanych i mocno ekscentrycznych . W piątkowym odcinku teleturnieju pojawią się niczym burza, ulewny deszcz i głośne błyskawice osobnicy tacy jak Jolanta Fraszyńska, Maciej Dowbor, Joanna Koroniewska, Sebastian Fabjański, Łukasz Mróz czyli Mrozu oraz Krzysztof Skiba. Warto zwrócić szczególną uwagę na tego ostatniego i to nie tylko dlatego, że jest najgrubszy.


Big Cyc za kratami

1 lipca Big Cyc zagrał koncert w Zakładzie Karnym w Goleniowie. Koncert obejrzało 250 więźniów, którzy zgromadzili się na dwóch spacerniakach oraz widzieli scenę z prawego skrzydła więzienia, które zbudowane jest w kształcie krzyża. ZK Goleniów to stare, pruskie więzienie zbudowane w 1880 roku. Obecnie przebywa tam ponad tysiąc osadzonych. Wyroki od lekkich po bardzo ciężkie. Wielu jest recydywistów z wyrokami powyżej siedmiu lat, zdarzają się też dożywocia. Scena umieszczona była na tirze pomiędzy spacerniakami, a miejscem zwanym „pasem” – strefą przy murze, gdzie strażnicy mogą używać broni jeśli zastaną tam więźnia. Po koncercie Skiba spotkał się z grupą więźniów, którzy pytali o historie zespołu i brali autografy. Ogólnie wrażenia były niesamowite, ale też mocno przygnębiające. Dyrekcja więzienia zaprosiła zespół na obiad do kasyna, w którym żywią się strażnicy. Wizycie zespołu w zakładzie karnym towarzyszył fotoreporter Gazety Wyborczej Rafał Malko.
Wieczorem Big Cyc przewieziony widowiskowo do centrum miasta przez klub motocyklowy zagrał energetyczny koncert plenerowy na Dniach Heanzatyckich dla fanów poza murami.
RUSCY DORWALI SKIBĘ

Podczas imprezy Militariada, która odbywała się 18.06 w Nowej Dębie koło Rzeszowa bojowy oddział Armii Czerwonej dorwał Skibę za sceną i pozbawił go zegarka. Nie dość tego ruskie sołdaty w dosyć brutalny sposób zrobiły sobie z nim zdjęcie oraz zgwałciły rower Skiby. Foto z tego dramatycznego wydarzenia poniżej.

WRACA LENIN I WAŁĘSA

W czerwcu na półkach w sklepach muzycznych pojawiły się reedycje trzech starych płyt Big Cyca. Po raz trzeci wznowiono dwie klasyczne już pozycje z początku lat 90-tych. „Z partyjnym pozdrowieniem” (1990) oraz „Nie wierzcie elektrykom” (1991).

Nowością jest pierwsza reedycja trzeciej płyty zespołu „Miłość Muzyka Mordobicie” . Płyta ta jest zremasterowana i ukazuje się 19 lat po premierowym wydaniu w 1992 roku.SKIBA W REJSIE

22.06 Krzysztof Skiba wraz z Iwoną Guzowska wzięli udział w rejsie charytatywnym po Zatoce Gdańskiej. W rejsie uczestniczyły dzieci ze szpitala reumatologicznego w Gdańsku. Rejs odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Dziennika Bałtyckiego.


ANARCHIŚCI W RATUSZU

W nobliwej sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie z autorami książki „Artyści, wariaci, anarchiści”. Było to już kolejne spotkanie z serii mitingów, które odbywały się w Trójmieście i całej Polsce. Podczas spotkania w Ratuszu Krzysztof Skiba, Paweł Konnak i Jarosław Janiszewski pokazywali filmy z lat 80 oraz barwnie opowiadali o happeningach, sztuce i muzyce awangardowej epoki PRL-u. Kolejne spotkanie z autorami książki, która stała się wydarzeniem odbędzie się 05.08 na Off Festivalu w Katowicach w ramach namiotu literackiego Wojciecha Kuczoka.
SKIBA W MEDIACH

Mimo wielu wojaży koncertowych Big Cyca (w samym czerwcu 12 koncertów) Skiba nadal jest aktywny medialnie. 14.06 był gościem poranka w radiowej Czwórce. 20.06 dla TVN Style zarejestrował wypowiedzi dla kolejnego odcinka popularnego serialu o pop kulturze pt. „66 największych”. Tym razem opowiadał o tym „Czego się boimy” (tytuł odcinka). 24.06 był gościem Doroty Welmann i Marcina Prokopa w programie „Dzień Dobry TVN”. Tego samego dnia pojawił się w „Teleekspresie” opowiadając o Klubie Osób Pozytywnie Zakręconych. 27.06 komentował bzdurne przepisy urzędników w telewizyjnej Panoramie (TVP 2).


NOWA KARTA

13.06 w klubie Krytyki Politycznej Nowy Wspaniały Świat w Warszawie odbyła się promocja nowego numeru kwartalnika historycznego Karta. Nowy numer Karty zawiera barwne opisy happeningów Pomarańczowej Alternatywy z Wrocławia i Łodzi. Gośćmi spotkania byli Krzysztof Skiba oraz Waldemar Fydrych, którzy odpowiadali na pytania dotyczące historii Pomarańczowej Alternatywy. W trakcie spotkania prezentowano filmy zapisem happeningów z lat 80. Karta to niezwykle zasłużony Ośrodek Historyczny, który dokumentuje archiwalia związane z opozycją i podziemiem w PRL.


TA CZY TA?

9.06. w klubie Maska w Warszawie kręcono teledysk do najnowszej piosenki Michała Milowicza „Ta czy Ta”. Gościem specjalnym teledysku był Krzysztof Skiba, który wcielił się w rolę demonicznego barmana. Oprócz Skiby w teledysku pojawiają się także Krzysztof KASA Kasowski, Marcin Kwaśny oraz Piotr Zelt. Teledysk będzie promował nowa płytę Michała Milowicza którą wydać ma firma Uniwersal. Premiera clipu niebawemFot: Marcin Kowalczyk Warszawska AgencjaFot: Marcin Kowalczyk Warszawska Agencja Prasowa.SKIBA NA EURO 2012

W programie telewizyjnym „Kawa czy Herbata” (TVP 1) w dniu 07.06 Krzysztof Skiba oraz reżyser i aktor Olaf Lubaszenko zostali przyjęci do „Klubu Przyjaciół Euro 2012”. Prezes PZPN Grzegorz Lato wręczył Skibie i Lubaszence honorowe dyplomy i odznaki, a ci obiecali, że będą trzymać kciuki za drużynę Franciszka Smudy. Do Klubu przyjaciół Euro 2012 należy pięćdziesiąt osób są to politycy, artyści i sportowcy m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski, Leszek Możdżer, Robert Górski, Krzysztof Cugowski, Adam Małysz.


SKIBA DZIECIOM

W Dniu Dziecka 1.06 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbył się koncert charytatywny dla dzieci z biednych rodzin. W koncercie wzięła udział Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie złożona z dwudziestu młodych skrzypków i skrzypaczek pod dyrekcją maestro Wojciecha Rajskiego. W roli solistów ujawnili się m.in. Susana Mijangos – śpiewaczka operowa z Meksyku oraz Wojciech Staroniewicz znany saksofonista jazzowy. W koncercie wzieli udział także DJ i Beat Boxerzy. Gośćmi koncertu byli wybitni sportowcy m.in. Darek Michalczewski „Tiger”. Koncert poprowadził Krzysztof Skiba.


OBYWATEL SOLIDARNOŚĆ

31 maja w klubie artystów Bufet na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej odbyła się premiera multimedialnej książki „Obywatel Solidarność”. Książka wydana w języku angielskim i polskim zawiera wypowiedzi kilkudziesięciu osób m.in. Lecha Wałęsy, Henryki Krzywonos, Bogdana Zdrojewskiego, Francisa Fukujamy, Bogdana Borusewicza, Pawła Śpiewaka, Jacka Żakowskiego, Janiny Ochojskiej, Jacka Federowicza, Jadwigi Staniszkis, Krzysztofa Skiby dotyczące dawnych 21 postulatów strajkowych z Sierpnia ’80 oraz postulatu, który zdaniem rozmówców dziś należałoby zrealizować. Książka zawiera fragmenty filmu z wypowiedziami zaproszonych do projektu osób oraz instalację interaktywną.


Urodziny Dżerego!!!

Sympatyczny perkusista Big Cyca Dżery (Jarosław Lis) obchodził kilka dni temu okrągłe 50 urodziny! Tak, tak latka lecą! Z tej okazji życzymy Dżeremu zdrowia i fantazji, pogody ducha i rockowej energii oraz kolejnych wspaniałych pięćdziesięciu lat u boku nas wszystkich
Anarchiści w radiu

9 maja o godz. 21.30 Radio Gdańsk wyemituje audycje Małgorzaty Żerwe o premierze książki Skiby, Konnaka i Janiszewskiego „Artyści, wariaci i anarchiści” oraz o imprezie urodzinowej Totartu, które odbyły się w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. Warto dodać, że autorka audycji nagrodzona została ostatnio Melchiorem – najważniejszą nagrodą dla autorów reportaży radiowych w Polsce. Na fotce poniżej premiera książki w krakowskim klubie Imbir. Od lewej Janiszewski, Skiba i Końjo.
Big Cyc i studenci

Big Cyc zaprasza na majowe koncerty juwenaliowe. W najbliższym czasie dzielna załoga pojawi się m.in. na juwenaliach w Chełmie (12 maja), Toruniu (13 maja), Krakowie (19 maja), Łodzi (27 maja), Tarnobrzegu (28 maja) i Ciechanowie (3 czerwca) . Szczegóły na stronie www.bigcyc.pl. U dołu ciekawa fotka ekipy Big Cyca z marca tego roku zrobiona w Londynie. W księgarni polskiej na High Street 33 w Londynie, Big Cyc promuje książkę o historii zespołu pt. „Big Cyc na barykadzie rokędrola”, która nakładem Fundacji Kultury ukazała się w 2009 roku.
Skiba w Kulisach

1 maja o godz. 19.45 stacja TVN wyemitowała kolejny odcinek z serii „Uwaga- kulisy sławy” . Bohaterem odcinka był Krzysztof Skiba. W programie na temat Skiby wypowiadali się m.in. synowie Skiby – Tytus i Tymek, a także Muniek Staszczyk, Paweł Końjo Konnak oraz…Jerzy Połomski. Pokazano fragmenty teledysków Big Cyca i kilka starych happeningów z czasów Pomarańczowej Alternatywy. Program nagrywano dwa tygodnie temu (12-13 kwietnia) w Gdańsku m.in. w klubach Yesterday oraz w Rock Cafe - Muzeum Polskiego Rocka oraz na kortach squasha w Good Luck Club. Na fotce poniżej realizacja programu w klubie Yesterday.
W „Błysku fleszy”

28 kwietnia na antenie stacji TV Puls wyemitowano program „W błysku fleszy” z udziałem Końja i Skiby. Na potrzeby programu Konjo i Skiba urządzili happening podczas którego udali się ze sprzętem wędkarskim do…centrum handlowego Medison w Gdańsku. Tam na oczach rozbawionych ochroniarzy rozpoczęli łowienie ryb w fontannie. Liczni obserwatorzy zastanawiali się, czy jest to nowy pomysł na spędzanie wolnego popołudnia czy może raczej pomysł z cyklu jak nie dać się kryzysowi. Akcję podglądał słynny polski paparazzo Przemek Stoppa, który uwiecznił to niecodzienne zajście swoim aparatem.
Niebieskie ptaki do paki!!!

28 kwietnia 2011 w Sopocie Wyścigach staraniem Fundacji Sopockie Korzenie, jednej z ulic przy stacji kolejki elektrycznej, gdzie mieścił się dawno temu słynny klub rockowy Non Stop, nadano nazwę Krzysztofa Klenczona. Klenczon to legendarny gitarzysta, wokalista i kompozytor ery polskiego big bitu, wybitna postać sceny rockowej lat 60-tych, członek grupy Trzy Korony i Czerwone Gitary. Zginał tragicznie w wypadku samochodowym w USA wiele lat temu.
Z okazji nadania nazwy ulicy odbywało się w Sopocie prawdziwe święto Klenczona. Były koncerty i pokazy filmów. Na budynku tzw. drugiego Non Stopu przy ulicy Drzymały w Sopocie (blisko plaży) artyści graffiti wykonali mural z podobizną Klenczona wzorowany na słynnym zdjęciu autorstwa Marka Karewicza. Uroczyste otwarcie ulicy i muralu odbyło się z udziałem prezydenta Sopotu, wielu muzyków z lat 60-tych, rodziny Krzysztofa Klenczona oraz licznych przedstawicieli mediów. Podczas odsłonięcia muralu odbył się happening w trakcie, którego Krzysztof Skiba w stroju komendanta MO wspomagany przez oddział ZOMO urządził wzorem lat minionych, łapankę na wszystkich długowłosych fanów rocka, elementy z gruntu podejrzane i inne niebieskie ptaki. Na zdjęciu „komendant” Skiba pod muralem Klenczona w Sopocie.
Urodziny Totartu

27 kwietnia w zacnych progach Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” odbyło się wspaniałe wydarzenie artystyczne – 25-lecie Tranzytoryjnej Formacji Totart. Totart był niesłychanie barwnym zjawiskiem w czasach PRL-u.>Była to grupa malarzy, poetów, performerów, mistyków i wariatów, którzy uprawiali coś na kształt sztuki akcjonistycznej. Z Totartu wywodzą się poeci tacy jak Końjo, Paulus, Brzóska, Ruciński czy muzycy tacy jak Tymon Tymański, Krzysztof Siemak, Ozi Żamojda. Totart współpracował z grupa Dezerter i z anarchistami z RSA. W trakcie imprezy urodzinowej odbyła się sesja naukowa poświęcona dorobkowi Totartu, pokaz filmów z happeningów i akcji oraz koncert połączony z wieczorkiem poetyckim. Zagrali Bielizna Jarka Janiszewskiego i genialny Jazz Out Tymona Tymańskiego. Całość poprowadził Końjo i Krzysztof Skiba. Na fotce poniżej wymalowany w barwy wojenne Tymon Tymański pokazuje swoje wiersze Skibie.
Skiba w Guardianie

Film o Gdańsku który ukazał się na stronach internetowych brytyjskiego dziennika The Guardian. Obok legend takich jak Lech Wałęsa czy Jerzy Borowczak w filmie o najnowszej historii Gdańska pojawiają się także awangardowi artyści Grzegorz Klaman, Aneta Szyłak oraz ekipa Totartu w składzie Tymański i Konnak prezentująca książkę o alternatywie lat 80-tych autorstwa Krzysztofa Skiby, Jarka Janiszewskiego i Pawła Konnaka pt. "Artyści, wariaci, anarchiści". ObejrzyjBIG CYC RUSZA W TRASĘ

Załoga Big Cyca pojawi się niebawem na wielu koncertach plenerowych. Szczegóły trasy na www.bigcyc.pl W weekend majowy będzie można zobaczyć Cyca w Drezdenku (30.04) i w Rudnej (03.05). Po za tym zapraszamy na koncerty juwenaliowe, których atmosfera i energia jest zawsze niepowtarzalna. Big Cyc w tym roku zagra na juwenaliach w Katowicach (7.05), Chełmie (12.05), Toruniu (13.05 ), Krakowie (19.05), w Łodzi (27.05), Tarnobrzegu (28.05), Ciechanowie (3.06), Bielawie (5.06). Na fotce poniżej Big Cyc na klubowym koncercie w Hard Rock Cafe w Warszawie.
SKIBA W NECIE

Sporo Krzysztofa Skiby ostatnio w Necie. W popularnej serii „Matura to bzdura” (odcinek poświęcony historii PRL) Krzysztof Skiba opowiada o książce „Artyści, wariaci, anarchiści” (Matura to bzdura i Skiba o edukacji) oraz o swoich studiach i wygłupach w ponurych czasach generała Wojciecha Jaruzelskiego. Z kolei rozrywkowy portal Namonciaku.pl zamieścił sporo niezwykłych fotek Skiby. Dlaczego niezwykłych! Sami zobaczcie! Dobrze poinformowani twierdzą, że widać na nich jak Skiba gra w squasha z synem Tymoteuszem. Kto chce zobaczyć Skibę w sportowym stroju i z rakietą w dłoni musi koniecznie tam zajrzeć. Widok przezabawny!


KONIEC AKADEMII

Spotkaniem z legendą big beatu Jerzym Skrzypczykiem z Czerwonych Gitar zakończył się drugi semestr Akademii Polskiego Rocka. Jest to cykl wykładów i spotkań multimedialnych organizowanych przez Końja i Skibę w ramach programu edukacyjnego Muzeum Polskiego Rocka.W pierwszym semestrze gośćmi Akademii byli m.in. Muniek Staszczyk z T. Love, Grabarz z grupy Strachy na lachy, Hirek Wrona znany dziennikarz i animator muzyczny , Leszek Gnoiński autor książek o grupach Kult, Myslovitz, Acid Drinkers czy Waldemar Rudziecki organizator Gdańskiej Sceny Alternatywnej. W drugim semestrze (wykłady odbywały się w marcu i kwietniu 2011 w klubie Rock Cafe w Gdańsku) uczestniczyli m.in. Wojtek Wojda z grupy Farben Lehre, Tymon Tymański lider grup Kury, Trupy, Tymon&Transistors , Yach Paszkiewicz – ojciec polskiego teledysku, a także Krzysztof Grabowski autor tekstów i perkusista zespołu Dezerter oraz autor książki o zespole.Spotkania cieszyły się sporym zainteresowaniem i będą kontynuowane po wakacjach (trzeci semestr ruszy od października).Wszystkie spotkania prowadzili Krzysztof Skiba, Paweł Konnak, a w kilku uczestniczył też Jarek Janiszewski. Patronat nad imprezą objęło Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza oraz portal www.Trojmiasto.pl
SKIBA W MACHINIE

W kwietniowym numerze miesięcznika Machina (nr 4/61) poświeconego tematyce pop kulturalnej, znajdziecie duży wywiad z Krzysztofem Skibą (strony 60-63 oraz 96 tytuł „Śmiech przez łzy”). Pretekstem do rozmowy jest wydana przez Narodowe Centrum Kultury książka „Artyści, wariaci, anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80.”. W wywiadzie oprócz kombatanckich wspomnień z czasów PRL-u, kilka słów o najnowszych akcjach i happeningach oraz o piosenkach politycznych Big Cyca. Wywiad ilustrowany jest fotkami z akcji Totartu, koncertów z epoki oraz fotokopiami dokumentów SB. Wywiad do przeczytania w naszym dziale „wywiady”. Rozmowę przeprowadził Marcin Staniszewski.Kulisy sławy

W dniach 12-13 kwietnia 2011 ekipa krakowskiego oddziału TVN (dział dokumentów i reportaży) realizowała w Gdańsku kolejny odcinek serii „Kulisy sławy”. Tym razem bohaterem lirycznym odcinka był Krzysztof Skiba. Program „Kulisy sławy” kręcono ze Skibą m.in. w gdańskim klubie Yesterday, klubie Rock Cafe (Muzeum Polskiego Rocka) oraz w klubie Cico, jak również w Radiu Gdańsk i na ulicach gdańskiej starówki. Sensacją będą z pewnością sceny nagrane w Good Luck Clubie na kortach squasha (Krzysiek rozgrywa przed kamerami mecz z synem Tymoteuszem). Obok Skiby w programie wystąpią m.in. Paweł Konnak, Jarek Janiszewski i Justyna Steczkowska. Nie zabraknie też archiwalnych nagrań z happeningów Pomarańczowej Alternatywy oraz starych i nowych teledysków Big Cyca. W programie będzie też pokazany fragmentu warszawskiego koncertu Big Cyca z Hard Rock Cafe.
Kocham błoto!

W warszawskim Hard Rock Cafe Pomarańczowa Alternatywa urządziła 29.03.11 happening po tytułem „Zaślubiny Polski z błotem”. Polska zakochała się w błocie od pierwszego chlapnięcia. Stara, polska tradycja obrzucania się błotem w czas wyborów od dawna domagała się formalnej legalizacji związku. Biorąc wszystkich zebranych na świadków Polska pod postacią modelki w stroju panny młodej (w tej roli znana skandalistka Agnieszka Orzechowska) poślubiła wiadro błota obiecując mu wierność, miłość i że nie opuści błota aż do śmierci, albo i dłużej. Goście sypnęli ryżem na szczęście i zaintonowali weselne piosenki. Zamaskowany agent CBA wręczył szczęśliwej parze kopertę z pieniędzmi odebraną kilka lat wcześniej doktorowi G. Polska przytuliła do łona blaszane wiadro wypełnione błotem i ozdobione elegancką muszką. Rozległy się okrzyki „Polska w błocie – błoto w Polsce”. W ramach imprezy weselnej zagrał zespół Big Cyc.Wszystkie te ważkie wydarzenia artystyczne były wspaniałą oprawą premiery książki „Artyści, wariaci, anarchiści” wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Drugie (poszerzone) wydanie tej cennej pozycji trafiło właśnie do księgarń.
Klubowa trasa BIG CYC

Podajemy rozpiskę wiosennej traski klubowej Big Cyca.
Londyn (26 marca godz. 20.00) - O2 Shepherds Bush Empire.
Warszawa (29 marca godz. 20.30) Hard Rock Café Złote Tarasy
Rzeszów (30 marca godz. 21.00) Kot Music Club ul. Rynek 15
Kraków (31 marca godz. 20.00) Carpe Diem II ul. Sławkowska 6
Spotkanie z Krzysztofem Skibą w ramach festiwalu PKS pod tytułem „Od anarchii do rock&rolla” 2 kwietnia (sobota)Kraków Klub Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8) godz. 15.00.
Ulotka informacyjnaSzczęśliwy numerek

W czwartek 24.03 tuż przed wylotem do Londynu na koncerty z Big Cycem Krzysztof Skiba komentował przygotowania do wielkiej imprezy pożegnalnej Adama Małysza w telewizyjnym programie „Kawa czy herbata”.Tego samego dnia pojawił się w studio Lotto w TVP Info, gdzie losowano szczęśliwe numerki, a wywiad z nim przeprowadziła sympatyczna blondynka. Skiba ujawnił, że jego szczęśliwa cyfra to siedem, bo urodził się w dwie siódemki czyli siódmego lipca, zaprosił też wszystkich na koncerty Big Cyca i na premierę książki w Hard Rock Cafe w Warszawie.
Zaślubiny Polski z Błotem

29 marca (wtorek) w Hard Rock Cafe w Warszawie Złote Tarasy ul. Złota 59 zapraszamy o godzinie 20.30 na happening Pomarańczowej Alternatywy pt. "Zaślubiny Polski z Błotem" połączony z premierą książki "Artyści, wariaci, anarchiści". Obecni będą wszyscy trzej autorzy publikacji czyli Krzysztof Skiba, Jarosław Janiszewski i Paweł Konnak. W finale akcji w okolicach godz. 22 koncert Big Cyca połączony z 4 urodzinami klubu Hard Rock Cafe.
Lampa z Totartem

Najnowszy numer "Lampy" nr 3 (84) – niszowego, ale wpływowego pisma literackiego przynosi sporo materiałów o gdańskim Totarcie. Są wiersze Końja, Tymona, Lopeza Mausere, Brzóski i Paulusa, a także nowe opowiadanie Krzysztofa Skiby i fragmenty z książki "Artyści, wariaci, anarchiści" autorstwa Konja i Skiby, recenzja Pawła Gołoburdy oraz analiza działań i fenomenu Totartu autorstwa Małgorzaty Kraszewskiej. Smakowita lektura! Polecamy!
Ulotka informacyjna
Happening z Marzanną

Dzień przed świętem wiosny (20.03.11) kiedy to zwyczaj ludowy nakazuje topić Marzannę która jest symbolem odchodzącej zimy, Krzysztof Skiba pojawił się z piękną słomianą Marzanną w Galerii Mokotów w Warszawie. Słomiana kukłę przedstawiał jako swoją narzeczoną. Był z nią w salonie urody, w ekskluzywnym butiku z ciuchami oraz w restauracji na romantycznej kolacji. W wywiadzie dla telewizji ujawnił, że tak jak w Ameryce prezydent ułaskawia na święto dziękczynienia jednego indyka, tak on w święto wiosny ułaskawił Marzannę i zamiast topić kukłę w Wiśle zabrał ją na randkę. Dzień później ta brawurowa akcja opisana została przez kilka plotkarskich portali (zob. np. Kozaczek). A o co chodziło naprawdę? Zajrzyjcie na Facebooka pod hasłem "Cena plotki".
Skiba jurorem

Krzysztof Skiba jest jednym z jurorów Przeglądu Kapel Studenckich (PKS) organizowanego przez Centrum Kultury Studentów Rotunda w Krakowie. Przegląd odbywa się w dniach 1-2 kwietnia i w przedbiegach wzięło w nim udział 47 zespołów rockowych. Do finału dostało się sześć i te zespoły zobaczymy podczas koncertu w dniu 1 kwietnia. W ramach tej imprezy 2 kwietnia o godz. 15 w słynnym klubie Pod Jaszczurami odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Skibą pod tytułem „Od anarchii do rock and rolla”. Finałowy koncert i rozstrzygniecie konkursu podczas koncertu w Rotundzie 2 kwietnia. Gwiazda będzie Smolik.


Impreza za imprezą

Do Londynu załoga Big Cyca wpada tylko na trzy dni gdyż już 29 marca w Hard Rock Cafe w Warszawie wielka feta. Kilka imprez naraz. Klub obchodzi swe 4 urodziny razem z Big Cycem, ale to nie wszystko. Tego samego dnia przed koncertem BC, Skiba, Końjo i Jarek Janiszewski będą promować swoją najnowszą książkę „Artyści, wariaci, anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80.”, a Pomarańczowa Alternatywa na czele ze słynnym Majorem zaprasza na happening „Zaślubiny Polski z błotem”. Dzień później Big Cyc pojawi się na otwarciu klubu Carpe Diem w Rzeszowie, a dwa dni później zagra koncert w klubie Carpe Diem w Krakowie.


Na podbój Londynu!

Zbliża się 26 marca (sobota) dzień koncertu Big Cyca w Londynie. Big Cyc oraz Czarno Czarni jako pierwsze polskie zespoły zagrają w prestiżowej sali widowiskowej O2 Shepherds Bush Empire w której grywali Rolling Stones, Black Sabbath, Perl Jam, Coldplay, Elton John, Lenny Kravitz czy Sex Pistrols. O poziomie klubu niech świadczy fakt, że dzień przed Big Cycem gra w tym klubie popularny także w Polsce brytyjski zespół White Lies, a dzień po Big Cycu grupa Interpol. Wszystkich fanów z Wysp Brytyjskich zapraszamy do Londynu na ostrą, rockandrollową jazdę! Nie możecie tego przegapić! Fotka u dołu: budynek klub O2 Shepherd’s Bush Empire.
Dereszowska i Skiba o piwie

W klubie Hard Rock Cafe w Warszawie odbył się panel dyskusyjny z udziałem socjologów i dziennikarzy. Spotkanie brawurowo poprowadzili znana aktorka Anna Dereszowska oraz Krzysztof Skiba. Na zlecenie browaru Żywiec przeprowadzono badania dotyczące rozmów Polaków przy piwie. Wyniki są bardzo zaskakujące. Okazuje się, że przy piwie Polacy najczęściej rozmawiają o Adamie Małyszu i o pogodzie. Drażliwe tematy polityczne znalazły się daleko w tyle! Może jako Polacy nie jesteśmy aż tak bardzo zaczadzeni polityką jak to się powszechnie zwykło uważać. Dereszowska i Skiba wypili po piwie, ale rozmawiali o sztuce, bo pogoda była pod psem.
Skiba na ostro

7 marca w studiu telewizji Tele 5 Krzysztof Skiba wziął udział w realizacji nowego programu telewizyjnego „Kurczak na ostro”.To eksperymentalny program na licencji holenderskiej. Jest to talk show bez…prowadzącego! Do każdego odcinka zapraszane są dwie, rozpoznawalne przez widzów osoby ze świata kultury, polityki czy sportu. Goście nie wiedzą o sobie nawzajem, aż do momentu spotkania przed kamerami. Krzysztof Skiba spotkał się na planie programu z Agnieszką Orzechowską fotomodelką zwana „polską Angeliną Jolie”, znaną m.in. z odważnej sesji w piśmie CKM. Co wynikło z tego spotkania? O czym Skiba rozmawiał z „dziewczyną z okładki”? Musicie zobaczyć w stacji Tele 5. Autorką zdjęć z programu jest Lidia Sokal.
Premiera „Artystów, wariatów i anarchistów”

Znane są już terminy spotkań autorskich związanych z drugim wydaniem książki „Artyści, wariaci, anarchiści”. Pod koniec marca ukaże się drugie, uzupełnione i poszerzone wydanie książki, które trafi do księgarń w całej Polsce. Pierwsza edycja ukazała się nakładem Narodowego Centrum Kultury w styczniu tego roku i zanotowała bardzo pozytywne recenzje. Książka autorstwa Krzysztofa Skiby, Pawła Konnaka i Jarosława Janiszewskiego opisuje barwne dzieje gdańskiej alternatywy lat 80. Pełne entuzjazmu recenzje opublikował m.in. tygodnik Przekrój, tygodnik Newsweek, Dziennika Bałtycki, Gazeta Wyborcza i miesięcznik Playboy. Podczas premierowych spotkań przewidziane są prezentacje filmów, dyskusje i koncerty. A oto terminy trasy:
29 marca godz. 20.30 – Hard Rock Cafe (Warszawa Złote Tarasy ul. Złota 59). Tu dodatkowo planowany jest happening Pomarańczowej Alternatywy i ok. godz. 22 koncert Big Cyca.
14 kwietnia godz. 20.30 klub Imbir (Kraków ul. Św. Tomasza 35)
15 kwietnia godz. 20.00 klub Maniana (Wrocław ul. Św. Mikołaja 8)
21 kwietnia godz. 19.00 Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk ul. Jaskółcza 1)
Awantura z Jagielskim!

W programie „Tomasz Lis na żywo” (TVP 2) w dniu 28 lutego dyskutowano o kondycji polskiej piosenki i o tym czy w związku z nowymi konkursami muzycznymi w TV mają szansę pojawić się nowe, prawdziwe gwiazdy. Uczestnikami dyskusji oprócz gospodarza byli Zbigniew Hołdys, Justyna Steczkowska, Michał Wiśniewski, Wojciech Jagielski i Krzysztof Skiba. Felieton filmowy przygotowany przez autora programu pokazywał liczne klęski polskich wykonawców na Eurowizji. Krzysztof Skiba zarzucił Wojtkowi Jagielskiemu, że to właśnie m.in. on jest odpowiedzialny za dobór wykonawców na Eurowizję, bo wielokrotnie zasiadał w komisjach decydujących o tym kto ma tam wystąpić. Winna jest też jego stacja muzyczna radio Zet, która od dawna emituje na antenie tandetna muzykę i unika prezentowania ambitniejszych wykonawców. Jagielskiemu puściły nerwy i jedyne, na co było go stać to wulgarne inwektywy. Szczegóły zajścia dokładnie opisane na blogu: www.skiba.bloog.pl
Kobiety to kochają!

26 lutego w hali widowiskowej wrocławskiego Centrum Turystyki i Biznesu odbyła się impreza o tajemniczej nazwie Vratislavia Man. Były to pierwsze w Polsce zawody chippendalesów. W jury konkursu zasiadły aktorka i skandalistka Maja Frykowska (kiedyś zwana „Frytką”), tancerka i wokalistka Marta Wiśniewska oraz stylistka Aga Magerle. Imprezę ze swadą i dowcipem poprowadził Krzysztof Skiba. Frekwencja (mimo drogich biletów) była znakomita. W niewielkiej hali pomieściło się ponad 1,5 tysiąca fanek męskich tańców. Na fotce poniżej: zadowolony Skiba w objęciu Frytki i Mandaryny.
Big Cyc i Apteka

Zapraszamy na nietypowy koncert do Wrocławia. 8 marca w klubie studenckim Alibi rozpocznie się o godz. 20.00 koncert dwóch skrajnie różniących się stylistycznie kapel rockowych. Po raz pierwszy na wspólnej scenie zagrają Apteka i Big Cyc. Koncert zaplanowany jest w ramach serii koncertów na 30-lecie NZS.


Aktywności medialne

21 lutego w Warszawie Krzysztof Skiba wziął udział w nagraniu dwóch odcinków programu pt. „Kulisy sławy” dla telewizji Polsat Play. W serwisie prezentujemy fotki z planu autorstwa Michała Czajki.Tego samego dnia wieczorem Skiba obok wielu znanych dziennikarzy, sportowców polityków i artystów dzielnie uczestniczył w telewizyjnym teście historycznym w TVP 2. Tematem były wielkie zwycięstwa Polaków (Bitwa pod Grunwaldem, Bitwa pod Kłuszynem, Bitwa Warszawska oraz Bitwa o Anglię) . Program o godz. 20.20 na żywo nadawała telewizyjna Dwójka.

div>Rekord na aukcji!

Podczas Pierwszego Balu Charytatywnego gdańskiej Fundacji Hospicyjnej, który odbył się 19.02.11 w hotelu Hilton w Gdańsku, Krzysztof Skiba poprowadził aukcję na rzecz Fundacji. Wysoko wylicytowano grafiki podarowane przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Stuka oraz maskę szermierczą Sylwii Gruchały. Absolutnym rekordem aukcji była jednak licytacja biografii Henryki Krzywonos z autografem bohaterki oraz książki której współautorem jest Krzysztof Skiba „Artyści, wariaci, anarchiści”. Książki w komplecie wylicytowano za 3.700 zł. Aukcje książek wspólnie prowadzili legenda Sierpnia’80 Henryka Krzywonos oraz Krzysztof Skiba.


Big Cyc w Londynie!

Dobra informacja dla wszystkich fanów Big Cyca mieszkających w Wielkiej Brytanii. 26 marca BIG CYC i CZARNO CZARNI zagrają duży koncert w Londynie. Miejsce londyńskiego koncertu Big Cyca jest wyjątkowe.To sala Shepherd’s Bush Impire, która przez 50 lat była studiem BBC, gdzie realizowano najważniejsze widowiska muzyczne na potrzeby telewizji. Od 1994 roku organizowane są tam regularne koncerty światowych kapel. W ciągu ostatnich lat występowały tam m.in. takie gwiazdy jak: Chumbawamba, Roger Taylor, Stranglers, Bad Company, Cranberries, Radiohead, Midnight Oil, Nick Cave & The Bad Seeds, Soundgarden, Roxette, Black Sabbath, Zucchero, Marillion, Lenny Kravitz, Marianne Faithful, Gary Moore, Joe Cocker, Sex Pistols, The Corrs, Babylon Zoo, The Cure, Foo Fighters, Bjork, David Bowie, Paul Rodgers, Kylie Minougue, Massive Attack, Iggy Pop, Jethro Tull, Rolling Stones, The Who, Coldplay, Belinda Carlisle, Joe Satriani, Iron Maiden, Sinead O'Connor, The Stranglers, Eltohn John, Simply Red, Radiohead, Bjork, Blondie, Amy Winehouse, The Beach Boys, Thin Lizzy, Morcheeba, Nickelback, Robbie Williams, INXS, A-Ha, Europe, Fish, Nigel Kennedy, Pearl Jam, Imogen Heap.
W przeszłości Big Cyc grał na Wyspach kilkakrotnie. Dwa koncerty odbyły się w Szkocji (Dundee i Edynburg), jeden koncert w Irlandii (Limerick). W 2005 roku Big Cyc zagrał w Londynie w sali widowiskowej POSK-u. Koncert marcowy zapowiada się wyjątkowo, bowiem polskie zespoły bardzo rzadko grywają w takich salach jak Shepherd’s Bush Empire. Klub może pomieścić dwa tysiące osób. Koncert rozpoczyna się o godzinie 19.30. Bilety: 23 funty (przedsprzedaż) i 28 funtów (w dniu koncertu). Zapraszamy!Ulotka reklamowa
Skiba i bokserzy

Pierwsze recenzje

Ukazały się już pierwsze recenzje prasowe książki Krzysztofa Skiby, Pawła Konnaka i Jarosława Janiszewskiego „Artyści, wariaci i anarchiści” wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Na szczególną uwagę zasługuje recenzja Marcina Sendeckiego w tygodniku Przekrój (Przekrój nr 5 z 1 lutego 2011). Szef kultury Przekroju poświęca książce aż dwie szpalty magazynu i w sposób niezwykle przychylny omawia jej zawartość. W podobnym tonie recenzują książkę Tomasz Rozwadowski w Dzienniku Bałtyckim i Przemysław Gulda w Gazeta Wyborczej – Trójmiasto.

W związku z promocją książki autorzy zapraszani są do różnych mediów. Krzysztof Skiba był gościem programów telewizyjnych „Pytanie na śniadanie” w TVP 2 oraz „Kawa czy herbata” w TVP 1 jak również gościem popołudniowej audycji radiowej Jedynki. Jarek Janiszewski udzielił wywiadu Arturowi Orzechowi w TVP Polonia, a Paweł Konnak był gościem audycji Marii Peszek w radiu Roxy FM.
Alternatywny Gdańsk*

Od lat wszyscy pchają się do kolejki tych, którzy obalili w Polsce komunizm. Wymienia się Solidarność, Wałęsę, Kuronia, kościół katolicki, Ronalda Reagana, a nawet muzykę rockową i krasnoludki. Do tej kolorowej gromadki książka „Artyści, wariaci, anarchiści” wydana nakładem narodowego Centrum Kultury dorzuca jeszcze całą galerię świrów.
Dzieje gdańskiej opozycji w latach 70/80 zostały dosyć dobrze udokumentowane i opisane. Wydano liczne albumy i laurki o „Solidarności”, wspomnienia o Wolnych Związkach Zawodowych, czy publikacje o Ruchu Młodej Polski. Tymczasem na marginesie tych uznanych i docenianych powszechnie formacji, w Gdańsku po 1980 roku zakiełkował też mały kwiatek anarchizmu. „Artyści, Wariaci, Anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych” to książka, która uzupełnia wiedzę na temat tych inicjatyw, które porwane wiatrem wolności poszybowały w kierunkach najmniej oczekiwanych.
Urodzone na gdańskim bruku Totart i RSA wpisują się barwny obraz miasta nieokiełznanego przez władzę. Czasem zabawne, a czasem dramatyczne historie z pogranicza polityki i sztuki, zarażone buntem i smarkaterią, zainfekowane konspiracją i czystym wygłupem pokazują jak młodzi ludzie w stanie wojennym próbowali być na przekór wszystkiemu.
Postulat bycia wolnym w zniewolonym kraju realizowano na różne sposoby. Totart buntował się przeciwko utartym kanonom estetycznym, grafomańskim schematom komuny i opozycji, tchórzliwym postawom „emigracji wewnętrznej”, przyzwyczajeniom akademickim i wtórnym poglądom na świat i życie. Zespoły rockowe z Gdańskiej Sceny Alternatywnej (m.in. Bielizna, Deadlock, Pancerne Rowery i wiele innych) zbudowały sobie życie obok systemu i stworzyły coś na kształt kolorowej, bikiniarskiej wyspy. Anarchiści z RSA rzucili wyzwanie militarnym filarom państwa nawołując do odmowy służby wojskowej i radykalizując nastroje polityczne ulicy.
W książce znajdziemy wiele nie znanych faktów z życia marginesu artystyczno-politycznego gdańskiego podziemia dekady Kiszczaka. Skandaliczne spektakle zakończone zakazami występów. Usuwanie z klubów. Niezależne koncerty. Demonstracje i happeningi. Walki z ZOMO i podziemne imprezy. Zloty, pikiety, protesty, balangi, podsłuchy i donosy. Alkohol, narkotyki i podziemne drukarnie. Raporty MO i SB.
Pierwsza w Polsce publikacja na temat prawdziwej alternatywy, gdy niezależność znaczyło coś więcej niż brudny riff na gitarze i hedonistyczną zabawę.
Napisana przez aktywnych uczestników sceny alternatywnej podziemnego Gdańska lat 80-tych – Pawła Konnaka (rozdział poświęcony grupie Totart „Tranzytoryjna formacja Totart w drodze do nieśmiertelności i wolności” ), Jarosława Janiszewskiego (część poświecona muzycznej scenie alternatywnej) oraz Krzysztofa Skibę (rozdział „Chusteczki do nosa” o anarchistach z Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i ruchu Wolność i Pokój).>*”Artyści, Wariaci, Anarchiści – opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80-tych”. Książka wydana nakładem Narodowego Centrum Kultury. Niebawem trafi do księgarń.

div>Koncert w śniegu

Już niebawem Big Cyc pojawi się w sercu Tyrolu. Wszystkich miłośników sportów zimowych zapraszamy na koncert zespołu Big Cyc i Czarno Czarni w Austrii. W znanym europejskim centrum narciarstwa w Zell am Ziller odbędą się koncerty Big Cyca i Czarno Czarnych w dniach 19 i 20 stycznia. Koncerty rozpoczynają się o godzinie 20.30 w Zell am Ziller Arena.Big Cyc w Limerick

Załoga Big Cyca zawitała na kilka dni do Irlandii. Zespół zagrał 9 stycznia koncert na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w klubie Trynity w Limerick (z tego miasta wywodzi się słynny irlandzki zespół The Cranberries). W koncercie wziął udział także zespół Czarno Czarni oraz młody zespół Inwazja Krabów z Lublina. Koncert był bardzo udany, a muzycy przyjęci entuzjastycznie. W wypełnionym tutejszą polonią klubie (sprzedano ponad 300 biletów) rozbrzmiewały wszystkie największe hity zespołu, były liczne bisy oraz pamiątkowe fotki z muzykami. Pomiędzy koncertami Krzysztof Skiba oraz Jarek Janiszewski prowadzili aukcje na rzecz Orkiestry Jurka Owsiaka. Następnego dnia ekipa Big Cyca wyjechała na wycieczkę zwiedzać m.in. surfingowe plaże w Lahinch mistyczne irlandzkie moherowe klify w hrabstwie County Clare oraz puby w Galway.
Biesiada Felietonistów


4 stycznia 2011 w gdańskim klubie Kawalerka przy ulicy Piwnej odbyła się XVIII Biesiada Felietonistów. Jak zwykle zgromadzeni przy doborowym jadle i napitkach satyrycy i rycerze pióra przyznawali niezwykle złośliwe tytuły podsumowując miniony rok. Nie zabrakło gromkich braw i zbiorowych wybuchów śmiechu. Jak zwykle były też ostre propozycje i skandaliczne deklaracje. W biesiadzie udział wzięli dziennikarze Gazety Wyborczej, Dziennika Bałtyckiego, tygodnika Wprost i Radia Gdańsk. Plon obrad biesiady szeroko komentowały rozliczne media. Obradom jak zwykle przewodzili Paweł Konjo Konnak, Jarosław Janiszewski i Krzysztof Skiba.