Happening na Lumumbowie

Udostępnij na:

Z okazji 70 rocznicy powstania Uniwersytetu Łódzkiego Uczelnia przygotowała liczne atrakcje. Na dziedzińcu Manufaktury (ekskluzywne centrum handlowo kulturalne) odbył się koncert na którym łódzcy filharmonicy prezentowali utwory zespołu Dire Straits w wersjach symfonicznych. Na Wydziale Filologicznym jeden z najwybitniejszych umysłów epoki, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, pisarz i intelektualista Umberto Eco wygłosił wykład z dziedziny semiotyki oraz odebrał tytuł doktora Honoris Causa.

Odbyły się także uroczyste posiedzenia senatów łódzkich uczelni i liczne koncerty muzyki kameralnej. Bardziej luźną formę obchodów zaproponowali muzycy zespołu Big Cyc, którzy z okazji urodzin uczelni napisali piosenkę („Uniwerek ja i ty”) oraz zorganizowali happening (24.05). Na osiedlu studenckim Lumumbowo Krzysztof Skiba (absolwent UŁ) oraz Jacek Dżej Dżej Jędrzejak (absolwent UŁ) zaprosili wszystkich chętnych na spacerek historyczny po najbardziej charakterystycznych miejscach studenckiego miasteczka.

Lumumbowo to jedno z największych osiedli studenckich w Polsce. Tu w latach 80. studiowali Skiba i Dżej Dżej i tu także w małym klubie Balbina mieszczącym się w II Domu Studenta UŁ, miał miejsce pierwszy koncert zespołu Big Cyc (marzec 1988). Rajd po osiedlu z nietypowymi Przewodnikami stał się okazją do spotkania wielu pokoleń studentów i do ciekawych historycznych wspomnień. Przybyli absolwenci Uczelni z lat 60. 70. i 80. opowiadali barwne anegdoty o życiu studentów, o juvenaliach z czasów PRL, cenzurze, nielegalnych melinach alkoholowych, pierwszych czarnoskórych studentach jacy pojawili się w Polsce w latach 50. i słynnym radiu studenckim Kiks. Spacerek wspomnieniowy po Osiedlu zakończył się piknikiem z kiełbaskami i oranżadą. Wydarzenie rejestrowała TVP Łódź, a relacje nadały Radio Łódź i Gazeta Wyborcza. Film dokumentalny z tego wydarzenia kręci Agencja Artystyczna Oxymoron.

Zobacz podobne wpisy:
Przewiń do góry

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!

Bądź na bieżąco ze wszystkimi spotkaniami ze Skibą oraz wszystkimi ważnymi nowinkami.